Czym jest proces starzenia, jak go klasyfikujemy i czy można zatrzymać czas?

Starzenie się skóry jest fizjologicznym, bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).

Możemy mówić o:

  • starzeniu genetycznym(zaprogramowany proces, na który nie mamy wpływu),
  • fotostarzeniu (photoaging),które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.

Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.

Jeśli chciałabyś zobaczyć film, obrazujący, jak zmienia się twarz z wiekiem- czyli jak wygląda proces starzenia – kliknij tutaj.

Czy można zatrzymać proces starzenia?

Niestety- nie można zatrzymać upływu czasu i procesu starzenia- można jedynie sprawić, aby był mniej widoczny…

 

Medycyna estetyczna zajmuje się poprawą jakości życia poprzez poprawę kondycji skóry, korektę niedoskonałości wyglądu oraz spowolnienie procesów starzenia. Tak więc wszystkie proponowane przeze mnie procedury mają jeden cel – sprawić, abyśmy dłużej cieszyły się ładnym wyglądem i czuły się atrakcyjne.

Niektóre oznaki starzenia można usunąć w trakcie jednego zabiegu, ale żeby dłużej cieszyć się dobrym wyglądem i samopoczuciem, lepiej zabiegi rozłożyć w czasie. Poprzez odpowiednie rozplanowanie zabiegów już od ok. 30 roku życia możemy utrzymać skórę w tak dobrej kondycji, że zmarszczki się nie utrwalą, a skóra będzie nas cieszyć swym naturalnym pięknem bez potrzeby stosowania botox’u i wypełniaczy …

Osobom, które chcą zadbać o kondycję swojej skóry tak, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym jej wyglądem, polecam wykonać 1-2 razy w roku serię zabiegów składającą się z peelingu głębokiego z następową mezoterapią (1-3 razy)- wszystko w odstępach ok. 1-4 tygodniowych. Wówczas skóra przez cały rok będzie wyglądała świetnie bez konieczności większych starań- czyli poświęcania czasu i nakładów finansowych 🙂

Zapraszam więc do zapoznania się z moją ofertą dotyczącą zabiegów medycyny estetycznej. Zapewniam, że po zabiegu wszyscy zauważą, że coś się zmieniło, ale będą to zmiany tak naturalne, że nikt nie domyśli się, że są efektem działań lekarza i specjalistycznych preparatów.

 

Jak to zrobić?

odpowiednio dbając o naszą skórę już od ok. 30 roku życia 🙂

Skala Glogau- ocena stopnia zaawansowania starzenia

Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau. Dobieranie metod terapeutycznych w przypadku zmarszczek, bruzd i zaburzeń owalu twarzy jest zależne od stopnia nasilenia zmian. Rozróżniamy 4 stopnie skali Glogau, do których dobieramy specjalistyczne kuracje mające za zadanie poprawić wygląd i stan skóry.

Uwaga – W przypadku osób nadmienie eksponowanych na promieniowanie UV, poszczególne stopnie pojawiają się wcześniej. U pacjentów palących papierosy efekty wykonanych zabiegów są słabsze.

Typ I – ,,Brak zmarszczek”- ok. 20-30 lat

  • wczesne fotostarzenie
  • wczesny etap starzenia się skóry – osoby młode bez zmarszczek lub z dyskretnie zaznaczonymi zmarszczkami mimicznymi i przebarwieniami; brak ognisk rogowacenia słonecznego.
  • wiek: 20-30 Iat

Typ II – ,,Zmarszczki w ruchu”- ok. 30-40 lat

  • wczesne lub średnio nasilone fotostarzenie
  • wczesne umiarkowanie zaawansowane objawy starzenia się: zmarszczki mimiczne (nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy), zmarszczki statyczne (obecne niezależnie od ruchów mimicznych twarzy), stopniowa utrata elastyczności skóry i jej suchość, skłonność do przebarwień, pojawianie się ognisk rogowacenia słonecznego.
  • wiek: 30-40 Iat

Typ III – ,,Zmarszczki w spoczynku”- 40 lat i więcej

  • zaawansowane fotostarzenie
  • zaawansowane fotostarzenie. Widoczne są zmarszczki mimiczne i spoczynkowe (tzw. statyczne – są obecne na stałe, nie mają związku z mimiką twarzy). Są już widoczne żółte przebarwienia i teleangiektazje (rozszerzone drobne naczynia krwionośne), ogniska rogowacenia słonecznego .
  • wiek: 40 Iat i więcej

Typ IV – ,,Tylko zmarszczki”

  • ciężkie fotostarzenie
  • nasilone, zaawansowane fotostarzenie, uogólnione zmarszczki, wiotkość skóry, liczne plamy i przebarwienia, nasilone rogowacenie słoneczne. Odcień skóry zmienia się na szarożółty.
  • wiek: szósta bądź siódma dekada życia