„Lubię zmarszczki- To moje odznaczenie- pokazują, że żyłam.”

Shirley MacLaine.

  Powstawanie zmarszczek to  naturalny i nieodwracalny proces, świadczący o ilości przeżytych dni, pokazujący bagaż doświadczeń, które nas spotykają, sposób odżywiania, styl życia… Niektóre z nich lubimy szczególnie, zwłaszcza wtedy, kiedy nie są zbyt głębokie i dodają nam uroku. Dlaczego powstają? Zapraszam do lektury- na niektóre przyczyny mamy wpływ, więc możemy same opóźnić ten proces. Jeśli jednak wasze działania będą mało skuteczne, przedstawiam zabiegi medycyny estetycznej, które – umiejętnie dobrane- pomogą zachować  piękną, promienną skórę na dłużej.

Czy Ty lubisz swoje zmarszczki? Czy zmarszczki dodają uroku? Zauważyłaś już jakieś na swojej twarzy?

Zmarszczka- to ubytek w powierzchni skóry, zresztą każda z Was na pewno wie, jak wyglądają … W młodej skórze – obserwujemy dużą aktywność fibroblastów, występuje duża ilość włókiem kolagenowych, elastynowych oraz kwasu hialuronowego, który stanowi rodzaj macierzy, podtrzymując całą strukturę skóry.  Tak więc nasza skóra jest gładka, dobrze napięta, posiada blask. Z biegiem czasu fibroblasty robią się leniwe, spada ich aktywność. Dodatkowo już istniejące włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoje właściwości, ubywa także kwasu hialuronowego. Obserwujemy to jako utratę gęstości i wiotczenie skóry, mogą pojawić się przebarwienia… Czy jest jakiś sposób pozwalający zmusić naszą skórę do lepszej pracy? Oczywiście, że tak. Jeśli już teraz Cię to ciekawi, zobacz tutaj.

Dziś chciałabym jednak skupić się na przyczynach ich powstawania. Poniżej przedstawiam podział zmarszczek ze względu na ich przyczynę:

 

         Zmarszczki mimiczne

to te, które powstają w wyniku załamania skóry w czasie napięcia mięśni podczas wykonywania ruchów mimicznych- np. zdziwienia, uśmiechu, mrużenia oczu na słońcu… Kiedy ostatnio zwróciłaś uwagę na swoje czoło? Czy wiesz, jak często się marszczysz? Pewnie niewiele z nas sobie to uświadamia… Zwykle widoczne są dla innych, chyba że siadamy przed lustrem i prowadzimy monolog… albo robimy live np. J. Im dłużej ten proces trwa- zmarszczki te stają się widoczne nawet wtedy, gdy nie używamy tych mięśni- wtedy mówimy, że są już statyczne- widoczne zawsze. Te możesz zobaczyć cały czas- nawet stojąc przed lustrem bez ruchu… Występowanie– najczęściej czoło – Tzw. Lwia zmarszczka, zmarszczka gniewu oraz zmarszczki poprzeczne oraz okolica zewnętrznego kącika oczu- tzw. „kurze łapki”, zmarszczki uśmiechu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak się ich pozbyć- informacje znajdziesz tutaj, jeśli wolisz live- zapraszam tu.

Posłoneczne

powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Już młoda osoba nadużywająca kąpieli słonecznych czy solarium ma może mieć widoczne drobne zmarszczki. Występowanie– cała powierzchnia skóry. Jeśli chcesz się ich pozbyć- przeczytaj informacje o pierwszym i drugim kroku, który powinnaś zaplanować, by dłużej cieszyć się piękną, promienną skórą.

Senne

powstają w wyniku ugniatania skóry podczas snu… początkowo- podobnie jak mimiczne- rano rozciągają się, ale z wiekiem, gdy skóra traci swą sprężystość- utrwalają się- stają się zmarszczkami statycznymi i są widoczne cały czas Występowanie– Najczęściej są widoczne na policzkach. Pacjentki same zauważają, że „jedną stronę mają gorszą” Jeśli chcesz się ich pozbyć- przeczytaj informacje o pierwszym i drugim kroku, który powinnaś zaplanować, by dłużej cieszyć się piękną, promienną skórą.

Grawitacyjne

powstające w wyniku oddziaływania siły grawitacji na pozbawioną sprężystości i elastyczności skórę- dzieje się tak, z upływem czasu w wyniku naturalnych procesów starzenia skóry. Odwraca się wtedy „trójkąt”…. Zobacz na filmie jak wygląda ten proces. Pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe (pomiędzy skrzydełkami nosa a kącikami ust), pojawiają się bruzdy marionetki (od kącików ust w dół), opadają kąciki ust… proces starzenia twarzy   Reasumując- Jestem zwolenniczką tego, że wiedza daje możliwość podjęcia właściwych decyzji. Zawsze 🙂 Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci zrozumieć, jak wygląda proces powstawania zmarszczek, czyli znaku, że dojrzewasz… To z jednej strony wspaniałe- nabywamy doświadczenia i nasze życie staje się doskonałe. Ale ceną nabycia tej mądrości są jej oznaki na naszej twarzy. Pamiętaj, że jeśli Ci przeszkadzają- mogę Co pomóc…   Pozdrawiam Monika Żuchowicz-Gil