Laseroterapia

usuwanie zmian skónych
zobacz, jak wygląda zabieg
Z

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Zabieg polega na odparowaniu zmiany skórnej w znieczuleniu miejscowym. Zastrzyk znieczulający powoduje chwilowe uczucie pieczenia i rozpierania, później zabieg jest zupełnie bezbolesny. Drobne zmiany usuwane są bez znieczulenia – wtedy pacjent odczuwa punktowe pieczenie. Po zabiegu na skórze pozostaje niewielka ranka, którą zabezpiecza się jałowym opatrunkiem. W części przypadków opatrunek nie jest konieczny.

Z

Przebieg zabiegu:

Laser działa bezkrwawo i bezstykowo, co eliminuje możliwość zakażenia w czasie zabiegu. Po podaniu środka znieczulającego miejscowo (uczucie ukłucia i rozpierania) zmiana usuwana jest pod kontrolą wzroku w całości. W niektórych przypadkach (szczególnie przy zmianach pochodzenia wirusowego) zabieg trzeba powtórzyć.

W czasie zabiegu nie należy patrzyć na promienie lasera i pole operacyjne, gdyż może to spowodować nieodwracalne konsekwencje okulistyczne. Nie wolno otwierać oczu w czasie zabiegu.

Z

Czas trwania zabiegu:

 jest różny w zależności od ilości zmian poddanych leczeniu.

Z

Zasady postępowania po zabiegu:

Miejsce po zabiegu goi się zwykle w ciągu 2-3 tygodni. Może występować niewielka bolesność i zaczerwienienie wokół rany. Po odpadnięciu strupka powstaje delikatny zaróżowiony naskórek, który w miarę upływu czasu przyjmuje kolor otaczającej skóry. W zależności od wielkości i głębokości zmiany rana goi się bez pozostawienia blizny albo z pozostawieniem płytkiego zagłębienia czy odbarwienia. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym istnieje możliwość zakażenia rany – można to ryzyko zminimalizować stosując się dokładnie do zaleceń.

Nie należy stosować „na własną rękę” żadnych nie zaleconych środków i metod  leczenia (zasypek, maści itp.). Wyjaśnimy problem i – w razie konieczności- umówimy się na wizytę.

Dodatkowo po zabiegu:

Należy chronić skórę przed słońcem minimum przez 1 miesiąc po zabiegu stosując kremy z filtrem SPF 50-60.

Należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych (ćwiczenia fizyczne, sauna) przez okres 4-5 dni.

Makijaż: w przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowania makijażu na  naświetlane miejsca przez ok. 4-5 dni po zabiegu, w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu.